Ciepłe kolory, stare drewniane meble i zapach domowego ciasta. To pierwsze skojarzenia, jakie nasuwają się przy stylu rustykalnym. Dom tak urządzony to miejsce otwarte, przyjazne i sprzyjające integracji. Jak stworzyć współczesny odpowiednik starej chaty, który nawiązuje do historii i nie trąca kiczem? Prezentujemy piękne wnętrza i ciekawe pomysły.

Otwarty duży salon

Styl rustykalny wymaga przestrzeni, a przynajmniej łatwiej go jest wprowadzić na dużym metrażu. Zacznij od kolorystyki. Skup się na spokojnych i kojących barwach ziemi. Beż, brąz, ciemna zieleń to idealne kierunki. Białe tło będzie najlepszym podkładem do uwypuklenia pozostałych elementów. Aby je uzyskać, zastosuj farbę lateksową o trwałym kolorze połówki i dobrych parametrach wytrzymałościowych. Doskonałym wyborem będzie Selecta Primacol Professional. Od tego momentu możesz wprowadzać dodatkowe kolory. Beżowe zasłony i wypoczynek bardzo płynnie przechodzą w brąz. Stylizowane płytki podłogowe bardzo dobrze korespondują z drewnianymi stopniami w podobnym odcieniu. W stylu rustykalnym niezwykle ważne są stare drewniane meble. Najlepiej, jeśli to sprzęty z historią. Kup je np. na pchlim targu, a następnie pomaluj na właściwy kolor. Tu możesz zastosować efekt przecierki i starzenia. Ciekawym urozmaiceniem wnętrza może być tapeta w proste, pionowe pasy. A delikatnym puszczeniem oka w stronę nowoczesności jest zastosowanie szklanej poręczy przy schodach. Proste lampy z IKEI również dają do zrozumienia, że mamy do czynienia z domem współczesnym.

Zobacz też, w jaki sposób możesz urządzić przestronny dom w stylu nowoczesnym TUTAJ>>.

salon-z-jadalnia-na-parterze

Przytulny kącik telewizyjny

Nawet w takim salonie musi się znaleźć miejsce na wspólne oglądanie telewizji. Beżowe zasłony i kanapa oraz brązowe płytki stylizowane na drewno narzucają resztę rozwiązań. W takiej przestrzeni musi pojawić się stara cegła. To najlepszy pomysł na ścianę telewizyjną. Gliniane bloczki idealnie wpasują się w ogólny klimat. Dopełnieniem ciepła jest kominek ze składem na drewno opałowe.

ceglana-sciana-w-salonie

Rustykalna kuchnia

Kuchnia w domu rustykalnym to zdecydowanie najważniejsze pomieszczenie. Nie musi być duża, ale powinna być jasna, ciepła i przytulna. Efekt starzenia najłatwiej osiągniesz odsłaniając oryginalny, ceglany mur. Warto pokryć te gliniane cegły impregnatem zabezpieczającym. Dzięki temu uzyskasz głębię koloru i powłokę, która ułatwi utrzymanie czystości. Przy tak intensywnym kolorze ściany i niewielkiej kuchni nie ma sensu wprowadzania dodatkowych barw. Białe, proste meble i ściany w tym samym kolorze z powodzeniem wystarczą. Do tego zamontuj blat w ciepłym kolorze drewna. Bardzo ciekawym urozmaiceniem wnętrza jest Farba tablicowa Primacol Decorative zastosowana na wyjściu z kuchni. To przestrzeń do swobodnych artystycznych wariacji, dzięki której domownicy jeszcze chętniej będą chcieli tu przebywać.

ceglana-sciana-w-kuchni

Sypialnia z meblami DIY

Aranżacja przestrzeni wypoczynkowej w typowo rustykalnym klimacie to bardzo ciekawe doświadczenie. Projekt swojej sypialni zacznij od wyboru kolorów. Skoro w innych częściach domu stosujesz barwy ziemi to tu również warto po nie sięgnąć. Kolor ścian w sypialni powinien sprzyjać rozluźnieniu i wypoczynkowi. Pomaluj je na szaro, a jeśli masz ochotę na rozwiązanie niestandardowe, wykorzystaj odcień wrzosu. Rustykalna sypialnia nie wymaga wielu mebli. A te niezbędne możesz wykonać własnoręcznie. Łóżko zbudowane z europalet to strzał w dziesiątkę. Przy takim łóżku najlepszymi szafkami nocnymi będą zwykłe skrzynie na owoce. Istotne wzmocnienie klimatu rustykalnego spowodują wzorzyste zasłony i drewniane belki stropowe.

lozko-z-palet-w-sypialni

Polecane produkty

KUP PRZEZ INTERNET
farba-tablicowa-primacol-decorative
KUP PRZEZ INTERNET