Urządzanie bardzo małych wnętrz, często nazywanych przez deweloperów mikroapartamentami, to sztuka wyboru. Co zatem wziąć pod uwagę opracowując projekt mieszkania o wielkości około 20 m2? Najważniejsza jest analiza potrzeb oraz styl życia domowników. A jak to przełożyć na wnętrze? Podpowiadamy na konkretnym przykładzie.

Mieszkanie o powierzchni 20m2 to naprawdę niewiele. A przecież nawet w przypadku ograniczenia jego funkcji, powinny znaleźć się w nim strefy do: spania, przechowywania, relaksu i przygotowywania posiłków. Z tego powodu bardzo racjonalnym jest urządzenie wnętrza otwartego, a jednocześnie spełniającego wiele ról.

Otwarta sypialnia

W kawalerkach, najczęściej pojawia się problem: gdzie postawić łóżko? Większość osób decyduje się na rozwiązanie kompromisowe i wybiera sofę z opcją spania. Dzięki temu wnętrze za dnia jest salonem, a sypialnią nocą. Nie jest to jednak jedyny możliwy wariant. Jeśli większość dnia spędzasz poza domem, bardzo ważny jest dla ciebie komfort snu to rozważ zakup dużego, wygodnego łóżka. W otwartym wnętrzu może prezentować się ono również bardzo efektownie. W takim przypadku absolutnym must have są ozdobne koce, pledy, poduszki oraz dekoracje ścian, które będą wpisywały się w charakter całego wnętrza. We wnęce, znajdującej się bezpośrednio za łóżkiem, nałożono półtransparentną farbę Moonlight Primacol Decorative w bazie srebrnej. Efekt dekoracyjny przypomina widok księżyca w pełni. A wrażenie większej przytulności z pewnością stworzy ściana częściowo oddzielająca strefę wejściową od sypialni. 

oddzielona-sypialnia-z-telewizorem

Projekt małej otwartej kuchni

W przypadku tak małego mieszkania jedynym rozwiązaniem jest otwarta kuchnia. Masz do dyspozycji zaledwie kilka metrów. Ale jeśli wszystko dobrze zaplanujesz, uda ci się tam zmieścić wszystkie niezbędne sprzęty. Zapomnij o rozbudowanych dekoracjach. Kuchnia musi być prosta i funkcjonalna. Zapewne najczęściej jesz na zewnątrz. Nie potrzebujesz płyty grzewczej o standardowych wymiarach. Tak samo jest z piekarnikiem. Te sprzęty będą używane sporadycznie i najczęściej do podgrzewania. Wszystko to najłatwiej jest zabudować prostymi, białymi meblami. Ich kolor doskonale pasuje do okładziny w kolorze jasnego drewna, która jest obecna również w sypialni i przedpokoju. Nawet w tak małym wnętrzu możesz znaleźć miejsce na odrobinę designu. Tę rolę spełnią nowoczesne hokery i oświetlenie. A turkusowa ściana nada wnętrzu pazura.

kuchnia-w-kawalerce

Pomysł na białą łazienkę

Trudno polemizować z faktem, że w małych wnętrzach najlepiej sprawdzają się jasne kolory. Nie oznacza to jednak, że w łazience musisz mieć jednolite, białe płytki. Postaw na wzór, ale nie może być on dominujący. W prezentowanym wnętrzu zastosowano subtelny deseń imitujący terazzo i duży format okładziny oraz neutralny kolor fugi. Przez co płaszczyzna ścian wydaje się bardziej czysta i uporządkowana. 

Lepsze wykorzystanie przestrzeni zapewni odpowiednio dobrany sprzęt. Meble łazienkowe, umywalki o wymiarach mniejszych niż standardowe można znaleźć w ofercie wielu producentów. Proste lustro bez ramy, ale o ciekawym kształcie to również krok w kierunku porządkowania przestrzeni. Takie kolory i kształty dodatkowo optycznie powiększają pomieszczenie.

lustro-w-lazience

Kawalerka – mieszkanie wielofunkcyjne

Jak widać przy projektowaniu małego mieszkania niekoniecznie trzeba podążać utartymi ścieżkami. W takich wnętrza sprawdzą się też kolorowe dodatki, wyraźne faktury czy też ściany pomalowane dekoracyjnymi farbami.  Inny pomysł na urządzenie kawalerki znajdziecie TUTAJ>>.

sypialnia-i-salon-w-jednym

Polecane produkty

KUP PRZEZ INTERNET