Soczyste barwy ścian w mieszkaniu to propozycja dla odważnych i lubiących kontrasty. Żółcie, czerwienie czy fiolety – ich wyjątkowa moc, potrafi działać na nasze samopoczucie. Niestety, intensywne kolory wpływają również na odbiór przestrzeni. Dlatego podpowiadamy, do jakich wnętrz stosować jakie farby i jak je nakładać, żeby nie zakłócały całości aranżacji, ale wydobywały jej urok.

Reprezentatywna czerwień

Ściany pomalowane na czerwono dobrze komponują się w mocno doświetlonych przestrzeniach reprezentatywnych: jadalni, salonie, biblioteczce. Kolor czerwony, ze względu na swoją głębię i intensywność, powinien być równoważony z barwami dopełniającymi. W tym wypadku idealne będą beże lub odcienie piasku. Wówczas wnętrze będzie wyraziste, lecz nie przytłaczające. Zastosowanie werniksu także ożywi ściany i doda magicznego blasku, dodając ścianom wyjątkowego charakteru.

Słoneczna żółć

Odcienie żółci to niejako metafora światła słonecznego, które ma witalizujący wpływ na nasze samopoczucie. Doskonale wkomponują się zatem w małe i niedoświetlone przestrzenie: kuchnię, łazienkę, korytarz. To też dobry kolor do pokoju biurowego, jednak należy go tam traktować jedynie jako nieduży akcent. Żółcie najlepiej łączyć w proporcji 1:1 z bielą lub 1:3 z szarościami.

Kojący fiolet

Kolor fioletowy kojarzy się z intymnością i zadumą. Aż prosi się, by wprowadzić go do sypialni. Uszlachetniające dla niego połączenia to złote akcenty i motywy florystyczne. Dodanie transparentnej bazy i szklanych mikroperełek do farby sprawi, że nałożony na ścianę fiolet odbije promienie słoneczne i utworzy dynamiczny charakter.

Morski niebieski

Łazienka, pokój dziecka i nastolatka, sypialnia – to najtrafniejsze przestrzenie pod malowanie ścian na niebiesko. Kolor wyraźny, świeży, kojarzący się z morzem, niebem. Uspokaja i budzi kreatywność. Najlepiej komponuje się z bielą, złotem i srebrem i jasnymi podłogami.

Relaksująca zieleń

Zieleń to barwa natury, która ma uspokajające właściwości. W otoczeniu zaaranżowanym z przewagą tego koloru czujemy się bardziej zrelaksowani. Zatem zieleń z powodzeniem nada się na ściany w pokoju dziecka czy domowym biurze, gdzie generowane są emocje. Na zielono można pomalować całe ściany, jednak trzeba uważać, by w pomieszczeniach usytuowanych od północnej strony, nie nakładać zbyt chłodnego jego odcienia. Aby nieco rozweselić wnętrze, warto wybrać farbę w bardziej soczystym (z domieszką żółci) odcieniu zieleni.

Nowoczesny grafit

Grafit pasuje niemal do wszystkich pomieszczeń, ale szczególnie dobrze widziany jest w salonie na ścianie za telewizorem. Ciemny kolor pochłania promienie słoneczne. Jest korzystne w przypadku otoczenia kina domowego, gdzie najważniejszy jest obraz emitowany na ekranie. Odkąd na rynku popularność zyskała grafitowa farba tablicowa, kolor ten, w formie akcentu, trafia również do kuchni, biura i pokoju dzieci. Ta specjalna powłoka służy jako warstwa nieścieralna i pozwala na malowanie kredą.

Polecane produkty

Więcej informacji o produkcie
Więcej informacji o produkcie
Więcej informacji o produkcie
Gdzie kupić?