Beton, na pierwszy rzut oka toporny i zimny materiał, coraz częściej wykorzystuje się jako wierzchnią warstwę ozdobną we wnętrzach mieszkalnych. Jego kolor i struktura są na tyle uniwersalne, że doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach przestronnych, jak i niewielkich mieszkaniach. Tak wykończone ściany szczególnie pasują do stylu nowoczesnego czy industrialnego i współgrają z elementami ze szkła, drewna czy metalu.

Nie każdy jednak może sobie pozwolić na montaż ciężkich płyt z betonu architektonicznego. Nie każdy również wie, że uzyskanie efektu betonowej ściany nie musi wiązać się z pracą z „żywym” betonem. Co więc należy zrobić, żeby uzyskać zamierzony efekt na ścianie? Najlepiej będzie przejrzeć oferty producentów chemii do wykończenia wnętrz (np. marka Primacol Decorative) i skorzystać z któregoś z dostępnych produktów do dekoracji ścian, skutecznie imitujących kolor i strukturę betonu. Brzmi tajemniczo? Nic podobnego, bowiem do uzyskania efektu betonowej ściany najczęściej wystarczy jej pomalowanie odpowiednią farbą lub nałożenie cienkiej warstwy tynku mineralnego.

Jeśli nie beton to co?

To pytanie może w sumie zadać każdy zwolennik szarości na ścianach. W końcu beton to beton i ciężko tu cokolwiek wymyślić. Ten najstarszy materiał budowlany (był używany już w czasach prehistorycznych) ma na tyle powszechny skład i formę, że wariacje na jego temat mogą wydawać się zwykłą mrzonką. Okazuje się, że nic bardziej mylnego, bowiem rozpoczęcie stosowania go jako materiału do dekoracji wnętrz spowodowało szybkie pojawienie się na rynku lżejszych, łatwiejszych w obsłudze i bardziej efektownych zamienników.

Odcienie szarości

Miłośnikom efektu betonowych ścian polecamy Farbę betonową Primacol Decorative. To dekoracyjna farba mineralna przeznaczona do stosowania wewnątrz pomieszczeń. Przy jej wykorzystaniu, w zależności od oczekiwań i sposobu aplikacji, można otrzymać efekt gładkiej, błyszczącej ściany z betonu wibrowanego lub też stworzyć strukturę z atrakcyjnymi wżerami i ubytkami. Pokryte nią ściany pasują głównie do stylu nowoczesnego i industrialnego. Współgrają przy tym z elementami ze szkła, drewna czy metalu. Farba dostępna jest w czterech odcieniach szarości.

Przygotowanie podłoża

Przed przystąpieniem do wykonania efektu powinniśmy właściwie zabezpieczyć powierzchnie niemalowane i odpowiednio przygotować podłoże. Powierzchnia powinna być: stabilna, sucha, gładka, wolna od kurzu, farb i klejów. Wszelkie luźne elementy usuwamy, a ewentualne ubytki równamy.

Następnie, przy pomocy wałka malarskiego, całą powierzchnię gruntujemy minimum jedną warstwą preparatu Kontakt grunt Primacol Decorative. To gotowy do użycia środek, który wymaga jedynie wymieszania. Nałożony na ścianę wzmacnia siłę wiązania, umożliwiając wykonanie dekoracji na nienasiąkliwych podłożach. Zawartość piasku kwarcowego w składzie produktu, sprawia, że powstała w wyniku gruntowania powłoka jest chropowata, co znacznie zwiększa siłę wiązania z warstwą Farby betonowej. Tak przygotowaną powierzchnię pozostawiamy do wyschnięcia na 12 godzin.

I warstwa

Po zagruntowaniu podłoża przystępujemy do wykonania efektu. Farba betonowa Primacol Decorative jest produktem gotowym do użycia, wymaga jedynie dokładnego wymieszania przed aplikacją. Po otwarciu pojemnika wałkiem malarskim nakładamy farbę na powierzchnię ok. 1 m2. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której część nałożonej masy przeschnie bez wykonania dekoracji, a część będzie wciąż mokra i gotowa do obróbki. Zanim farba wyschnie, wygładzamy ją pacą plastikową. Czynność należy powtarzać aż do pokrycia całej powierzchni przeznaczonej do dekoracji. Następnie pozostawiamy ścianę do wyschnięcia na około 24 godziny.

II warstwa

Po tym czasie, ponownie każdorazowo na powierzchni 1 m2, nanosimy wałkiem malarskim drugą warstwę Farby betonowej, pozostawiając miejscami drobne ubytki. Zanim farba wyschnie bierzemy pacę plastikową, którą przykładamy do ściany na płasko i delikatnie, kolistymi ruchami, wygładzamy pomalowaną powierzchnię. Czynność powtarzamy aż do pokrycia całej powierzchni.

Po upływie ok. 15-20 minut i upewnieniu się, że materiał na ścianie jest na tyle przeschnięty, że nie klei się do narzędzi, bierzemy pacę wenecką i, przykładając ją na płasko, kolistymi ruchami raz jeszcze wygładzamy dekorowaną przestrzeń. Dzięki temu ziarna farby ułożą się, co pozwoli na skuteczne zniwelowanie wszelkich nierówności. Na powierzchni pozostaną jedynie drobne, charakterystyczne dla betonu ubytki. Po zakończeniu pracy pozostawiamy ścianę do wyschnięcia do wyschnięcia na 24 godziny.

Impregnacja betonu

Ostatnim etapem prac jest właściwe zabezpieczenie efektu dekoracyjnego. Po upływie kolejnej doby, posługując się pędzlem, oczyszczamy powierzchnię z niezwiązanych resztek farby. Następnie tym samym pędzlem lub wałkiem malarskim nanosimy dwie warstwy Lakieru dekoracyjnego Primacol Decorative. Podczas aplikacji lakieru zwracajmy szczególną uwagę, aby nie pozostawiać zacieków, które negatywnie wpłyną na końcowy efekt wizualny. Po zakończeniu prac pozostawiamy ścianę do wyschnięcia.

Polecane produkty

Więcej informacji o produkcie
Więcej informacji o produkcie
Więcej informacji o produkcie
Gdzie kupić?