Otwarta kuchnia to obecnie jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań w budownictwie mieszkaniowym. Tendencja do tworzenia jak najbardziej otwartych przestrzeni spowodowała całkowite odsłonięcie tego pomieszczenia. Kuchnia, nie tracąc swojego pierwotnego przeznaczenia, stała się integralną częścią strefy dziennej. Jak ją zaaranżować aby była ładna i funkcjonalna? Możliwości jest wiele, prezentujemy kilka najciekawszych.

Kuchnia w stylu skandynawskim

Tu podstawą jest biały kolor na prostych frontach meblowych. Połączenie go z naturalnym światłem nadaje kuchni przestrzeni. Mariaż bieli z kolorem drewna zawsze da bardzo dobry efekt. Przełamaniem tej dominacji są akcenty delikatnej szarości. Ta pojawia się na płytkach, blacie i powierzchni wokół okna. W tym miejscu bardzo ciekawie wygląda efekt surowego betonu z wżerami, który uzyskasz stosując Farbę betonową Primacol Decorative, tu akurat w kolorze Broad Peak.

Kolory w małym mieszkaniu

Dzięki otwartej kuchni unikniesz poczucia, że funkcjonujesz w mikro wnętrzach. Odpowiednia aranżacja tej przestrzeni optycznie ją powiększy. Aby oddzielić kuchnię od salonu, wcale nie musisz stawiać ścian. Zrób to za pomocą widocznych stref. Jak? Kluczem jest kolor. W małym pomieszczeniu zastosuj dwie wiodące barwy. Doskonale sprawdzą się biel i czerń, dzięki którym bez problemu wytyczysz umowne granice. Ściany pomaluj na biało. Do realizacji tego zadania wybierz lateksową farbę Selecta Primacol Professional. Otrzymasz białą i odporną na zabrudzenia powłokę.

Otwarta kuchnia w przestronnym domu

Podczas aranżacji większej kuchni możesz sobie pozwolić na znacznie więcej rozmachu. Pierwsze, co rzuca się w oczy to pokaźnych rozmiarów wyspa. Mimo dużych gabarytów, wszystko opiera się jedynie na dwóch kolorach. Białe meble do kuchni wymagają kontrastowych elementów w postaci blatu z czarnego kamienia i części frontów w tym samym kolorze. Identycznie jest z jadalnią, biały stół z czarnymi nogami i szarymi krzesłami.  Istotną rolę odgrywają tu też elementy glamour – lampa i nogi stołu w jadalni czy mozaika w strefie roboczej kuchni. W tej stylistyce wykonano również efekt rozwianego piasku na ścianie w salonie. Taki wzór otrzymasz stosując farbę dekoracyjną Silver Sand Primacol Decorative.

Jak zaprojektować małą kuchnię?

W aranżacji małego mieszkania nie ma miejsca na przypadek. Tu liczy się dosłownie każdy centymetr. Dlatego urządzając je warto zdecydować się na meble wykonane na wymiar. Chyba nic lepiej nie zaakcentuje kuchni, jak wyraźnie stworzony półwysep. To rozwiązanie jest nienachalną i zarazem wyraźną granicą między strefą kulinarną a wypoczynkową. Półwysep to także dodatkowy blat roboczy, tak cenny w małej kuchni, jak również miejsce do przechowywania. Chcąc podkreślić odrębność strefy kuchennej możesz urządzić ją w mocnym, np. czarnym kolorze. Doskonałą przeciwwagą dla ciemnych, minimalistycznych frontów są drewniane blaty. Nie tylko ocieplają nowoczesne wnętrze, ale też komunikują się z resztą mieszkania.

Kuchnia w stylu eklektycznym

Kuchnia może być też efektownym połączeniem stylów, materiałów, kolorów i faktur. Zestawienie nieoczywistych elementów potrafi dać bardzo ciekawy efekt. Surowy sufit z zewnętrznym okablowaniem jest typowo industrialny, a jasne fronty to ukłon w stronę stylu skandynawskiego. Kuchnia z barem, stanowiącym jednocześnie jadalnię to doskonały patent w otwartej i niewielkiej przestrzeni. Element dekoracyjny – bezpośrednie zestawienie betonu z drewnem to rozwiązanie, które zawsze się sprawdzi. Eklektyczna kuchnia oferuje wiele niespodzianek. Jedną z nich może być ściana pokryta Farbą tablicową Primacol Decorative. Niby odrębna kolorystycznie, a dopełniająca całość.

Jadalnia w otwartej kuchni

Jadalnia jest naturalnym przedłużeniem otwartej kuchni. Z drugiej strony to oddzielne pomieszczenie, więc nadaj mu własnej tożsamości. Szare krzesła są luźnym i wystarczającym nawiązaniem do koloru kuchennych frontów. Jednocześnie bardzo dobrze się komponują z prostym, drewnianym stołem. Wprowadzenie jasnego koloru daje sporo możliwości. W pomieszczeniu jest wolno stojący, żółty kominek. Wprowadzenie tego koloru to bardzo odważny, a z drugiej strony właściwy ruch. Żółcień ociepla przestrzeń i pasuje do szarości, drewna, a przede wszystkim do cegły, która jest odkryta na ścianie za paleniskiem.

Polecane produkty

KUP PRZEZ INTERNET
KUP PRZEZ INTERNET
farba-dekoracyjna-silver-sand-nowa-etykieta
KUP PRZEZ INTERNET