Jest tyle ciekawych pomysłów na zaaranżowanie mieszkania, że zwykle trudno się zdecydować na jeden konkretny. Niektóre aranżacje są bardzo żywe i awangardowe, inne charakteryzują się stonowaniem i elegancją. Teoretycznie wszystko można ze sobą łączyć, w praktyce jednak trzeba wiedzieć jak to robić. Aby różnorodność w przestrzeni mogła ze sobą współpracować zamiast kolidować, musi zostać zachowanych kilka prostych zasad.

Nie ilość lecz jakość

W domu, w którym skupia się ognisko rodzinne, harmonia to podstawa. Nie tylko my mamy na nią wpływ, ale również wnętrze i jego swoisty mikroklimat. Mieszanie styli często wiąże się z ryzykiem, że nagromadzimy za dużo elementów, które zaburzą ład przestrzeni. Dlatego ważna jest odpowiednia aranżacja, która ogranicza się do dwóch, trzech wybranych klimatów wnętrz i posiada odpowiednią przestrzeń buforową między nimi, o czym piszemy dalej. Wśród często spotykanych motywów wnętrzarskich wyróżnia się kilka szczególnych. Są to: styl klasyczny, rustykalny, minimalistyczny. Wprowadzenie ich do własnego mieszkania będzie pewnym i najmniej problematycznym wyborem, ponieważ aranżacje te należą do ponadczasowych, a jednocześnie mają pewną wspólną cechę, która pozwoli zachować harmonijne, budzące spokój wnętrze – naturalne materiały.

Znajdź motyw przewodni

W eklektycznym mieszkaniu “wspólny mianownik” powinien być ważnym elementem, który zepnie całą aranżację. Najlepszym jego nośnikiem okażą się podłogi i ściany. Są to płaszczyzny, które przewijają się przez wszystkie pomieszczenia, a także tworzą ich podział. Jeśli więc chcemy w subtelny sposób zaznaczyć estetyczną spójność, powinniśmy przede wszystkim skupić się na tych płaszczyznach i znaleźć dla nich materiały odpowiadające każdej z planowanych aranżacji.

Spośród różnych rozwiązań na ścianie, najbezpieczniej będzie wybranie podstawowej farby w tonacji “złamanego białego” (tak określa się potocznie najjaśniejszy odcień szarości). Taki kolor przełamie konwencję bieli i będzie stanowić udane tło pod wszelkiego rodzaju elementy wyposażenia, niezależnie od ich stylu. W momencie, gdy będziemy chcieli zmienić nieco klimat wnętrza, kolor ściany będzie na tyle uniwersalny, że pozostanie spójny wobec całości.

Co do podłogi – warto sugerować się jasnymi lub grafitowymi tonacjami – czy będą to duże kafle, jednolita wykładzina czy też wylewka żywiczna. Mało kto zdaje sobie sprawę, że oświetlenie ma tu również znaczenie. Do buforowych pomieszczeń (na przykład holu, korytarza czy na klatki schodowej) warto wybrać jednolite oświetlenie sufitowe/podtynkowe. Tego rodzaju oprawy dadzą podstawowe światło, a jednocześnie ustąpią formą innym elementom wyposażenia.

Twórz kontrasty świadomie

Wprowadzenie akcentów do przestrzeni jest korzystne, ponieważ ożywia ją i nadaje nietuzinkowy klimat. Ponadto, potocznie pisząc – ma się na czym zawiesić oko. W mieszkaniu, gdzie planuje się stylowe zróżnicowanie, można wykonać parę ciekawych zabiegów niedużym kosztem. Najprostszym z pomysłów jest wyróżnienie wybranej strefy lub elementu kontrastującym do reszty kolorem. Mogą to być elementy wyposażenia, takie jak meble, lampy, dekoracje czy drzwi. W przypadku ścian – są to farby, okładziny lub tapety. Warto sięgnąć w tym celu po odważne, jaskrawe farby akrylowe. Intensywne barwy dają nieograniczone możliwości dekoracji pokoi dziecięcych i młodzieżowych, a także innych wnętrz, które wymagają efektownego przełamania sennych i monotonnych kolorów. Intensywne odcienie najlepiej kontrastują z monochromią, czyli szarościami, bielą i czernią.

Wprowadź przestrzeń buforową

Jest jeszcze jeden aspekt, o który warto zadbać. Niektóre style są bardzo odmienne i zestawienie ich ze sobą może wygenerować estetyczny harmider. Oczywiście nikt nie zabrania tego robić, jednak żeby zachować ład, warto w takim wypadku zachować między nimi bezpieczną, neutralną przestrzeń. To strefa, która nie wyróżnia się niczym konkretnym – są to głownie płaszczyzny (ściany, podłogi) i elementy “tła”, o którym była mowa w pierwszym akapicie. Nie oznacza to, że tło nie może być delikatnie urozmaicone. Jeśli zależy ci na przełamaniu monotonii jasnych ścian, przed pomalowaniem na odcień szarości, pokryj ścianę tapetą z włókna szklanego o wybranej fakturze. Tapety tego typu nie tylko zabezpieczają ściany przed pękaniem, ale również pełnią funkcję dekoracyjną.

Polecane produkty

Więcej informacji o produkcie
Więcej informacji o produkcie
Więcej informacji o produkcie
Gdzie kupić?