Pytanie

Planuję pomalować przedpokój farbą strukturalną. Póki co myślę o baranku, ale jeszcze nie podjąłem ostatecznej decyzji. Od razu zastanawiam się też, czym tę farbę zabezpieczyć i do głowy przychodzi mi Bejca dekoracyjna. Jak to prawidłowo zrobić? Najpierw farba, potem bejca? Czy może wymieszać farbę z bejcą, a potem dopiero malować?

Odpowiedź

Farba strukturalna, jak jej nazwa wskazuje, tworzy powłokę z wyraźnie wyczuwalnym wzorem. Produkt bardzo dobrze sprawdza się na problematycznych podłożach – niweluje drobne nierówności i pęknięcia. Każda farba strukturalna po wyschnięciu jest trwała, twarda i odporna na uszkodzenia. Nie ma potrzeby stosowania dodatkowych zabezpieczeń. Nie ma jednak też żadnych przeciwwskazań. Jeśli pan chce dodatkowo nanieść na ścianę Bejcę dekoracyjną, nie spowoduje to zniszczenia warstwy farby. Taka powłoka będzie jeszcze bardziej odporna na zabrudzenia i szorowanie ma mokro. Wiele jednak zależy od tego, jaką bejcę pan wykorzysta. Jeśli matową, można ją nakładać pędzlem lub wałkiem i ostateczna powłoka zostanie matowa. A jeśli perłową, należy ją uważnie i delikatnie rozprowadzać gąbką i w tym wypadku powłoka nie będzie już matowa. Bejca wpłynie też na ostateczny wygląd ściany – przyciemni kolor. Proszę to mieć na uwadze, zanim zacznie pan aplikację. Dodam też, że bejcę zazwyczaj nakłada się na pasty strukturalne, na których tworzy powłokę dekoracyjno-ochronną.

W żadnym wypadku nie można mieszać bejcy z farbą przed malowaniem. Najpierw należy nałożyć dwie warstwy farby, a po wyschnięciu bejcę.

Karol Staniszczak, Ekspert ds. produktów marki Primacol
Zadaj pytanie

Polecane produkty

KUP PRZEZ INTERNET
KUP PRZEZ INTERNET